8 Karat Figaro Chain
2.699,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
8 Karat Figaro chain. Between every three (sometimes more) gourmet links, a longer link with a diamond-shaped spacer is set. Interesting to know; The name is derived from the main character Figaro, from the Italian opera ‘Barber of Seville’. The chain closes with a lobster clasp and is made of 8 karats (333/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Figaro chain |
| Type sluiting | Lobster clasp |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Men Unisex |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 8 karat |
| Kleur | Yellow |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Lengte ketting | 60.5 cm |
| Breedte schakel | 4.4 mm |
| Gewicht | 31.36 g |
Additional details
| Article number | 8804207 |
| EAN number | 2164505598733 |
| Keurmerk | 333 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Basisketting | no |
Recently viewed
Shop meer



















