Antique Silver Necklace with Knitting Needle Caps
179,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Antique silver necklace with knitting needle caps. The necklace is made with cable chain links. The jewelry can be used while knitting or worn as a chatelaine or necklace. Please note that there is no clasp present. The necklace is made of second-grade silver (835/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Cable chain |
| Type sluiting | None |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Men Unisex Women |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | 2nd grade (835) |
| Kleur | Silver |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Lengte ketting | 107 cm |
| Breedte schakel | 3.1 mm |
| Gewicht | 28.57 g |
Additional details
| Article number | 9921146 |
| EAN number | 1599700018501 |
| Keurmerk | 835 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 450 mm |
| Basisketting | no |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Chains
- Silver chains
- Silver ladies necklaces
- Silver men's necklaces
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Brands
- Juweelwinkel











