Antique Silver Pendant with Filigree Technique
109,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Antique silver pendant crafted with filigree technique and Zeeland knots. This is a technique where very fine wire is used to create lace-like patterns. A beautiful pendant with an antique appearance. The pendant is made of first standard silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | 1st standard (925) |
| Kleur | Silver |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte | 33.9 mm |
| Diameter oogje | 3.7 mm |
| Gewicht | 13.73 g |
Additional details
| Article number | 9920136 |
| EAN number | 7829949536394 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 88.4 mm |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Pendants and charms
- Silver pendants and charms
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Brands
- Juweelwinkel



















