Blood Coral Bracelet with Gold Clasp
299,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Antique bracelet made from a strand of blood coral beads. A beautiful piece of jewelry traditionally worn as regional dress in Zeeland. The bracelet closes with a decorative clasp and is made from 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Beads |
| Type sluiting | Box clasp |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Blood Coral |
| Slijpvorm | Round Oval cabochon |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 5.3 mm |
| Gewicht | 8.91 g |
Additional details
| Article number | 9932051 |
| EAN number | 4704832728168 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 180 mm |
| Secundair materiaal | Cord |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- Beaded bracelets
- Blood coral bracelets
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- Blood coral bracelets
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel















