Forever Knots® Black Satin Bracelet with Silver Link
Description
This colorful bracelet by Forever Knots® represents style, meaning, and sustainability. The bracelet is made from a black satin cord (Ø 2.0 mm) and is also available in multiple colors, allowing you to choose a version that suits you. The closed forever link symbolizes connection and gives the bracelet a timeless and personal look.
Each bracelet is hand-made in our own workshop, using vintage and pre-owned elements. Thus, each piece of jewelry is unique, and you choose consciously for something sustainable, without compromising on quality and appearance.
The bracelet is universally wearable and suitable for wrist sizes from 17 cm to 23 cm. If you need a smaller or larger size, you can easily indicate this when placing your order.
Additionally, we offer extra service: you receive a 1-year warranty on the jewelry and can visit our store by appointment for a free exchange of the satin cord.
If you prefer a different color satin cord, let us know in the comments with your order or contact us.
The silver link is made of first-grade silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Cord |
| Type sluiting | None |
| Conditie | Unused in new condition |
| Doelgroep | Men Unisex Women Children |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | First grade (925) |
| Kleur | Silver Black |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 2 mm |
| Gewicht | 2 g |
Additional details
| Article number | 99-FK-AG-BLACK-01 |
| EAN number | 2359885286664 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Forever knots |
| Lengte | 170 mm |
| Secundair materiaal | Satin |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver men's bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Brands















