Forever Knots® Green Satin Bracelet with Silver Link
Description
This colorful green bracelet from Forever Knots® symbolizes style, meaning, and sustainability. The bracelet is made from a green satin cord (Ø 2.0 mm) and is also available in multiple colors, so you can always choose one that suits you. The closed forever link symbolizes connection and gives the bracelet a timeless and personal appearance.
Each bracelet is handcrafted in our own workshop, utilizing vintage and pre-owned elements. This makes each piece unique, and you consciously choose something sustainable without compromising on quality and appearance.
The bracelet is universally wearable and suitable for wrist sizes from 17 cm to 23 cm. Need a smaller or larger size? You can easily specify this when placing your order.
Additionally, we offer extra service: you receive a 1-year warranty on the jewelry and can visit our store by appointment for a free replacement of the satin cord.
If you prefer a different color satin cord, please let us know in the comments with your order or contact us.
The silver link is made from first-grade silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Cord |
| Type sluiting | None |
| Conditie | Unused in new condition |
| Doelgroep | Men Unisex Women Children |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | First grade (925) |
| Kleur | Silver Green |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 2 mm |
| Gewicht | 2 g |
Additional details
| Article number | 99-FK-AG-GREEN-01 |
| EAN number | 6109810302183 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Forever knots |
| Lengte | 190 mm 230 mm 210 mm 220 mm 200 mm 180 mm 170 mm |
| Secundair materiaal | Satin |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver men's bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Brands













