Forever Knots® Handmade Orange Satin Bracelet with Silver Link
Description
This colorful orange bracelet from Forever Knots® represents style, meaning, and sustainability. The bracelet is made from a orange satin cord (Ø 2.0 mm) and is also available in multiple colors, so you can always choose a variant that suits you. The closed forever link symbolizes connection and gives the bracelet a timeless and personal appearance.
Each bracelet is handmade in our own workshop, using vintage and pre-owned elements. This makes each piece of jewelry unique, allowing you to consciously choose something sustainable without compromising on quality and appearance.
The bracelet is universal and fits wrist sizes from 17 cm to 23 cm. If you need a smaller or larger size, you can easily indicate this when placing your order.
Additionally, we provide extra service: you receive a 1-year warranty on the jewelry and can visit our shop by appointment for a free swap of the satin cord.
If you prefer a different color satin cord, let us know in the comments when placing your order or contact us.
The silver link is made of first grade silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Rope |
| Type sluiting | None |
| Conditie | Unused in new condition |
| Doelgroep | Men Unisex Women Children |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | 1st grade (925) |
| Kleur | Silver Orange |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 2 mm |
| Gewicht | 2 g |
Additional details
| Article number | 99-FK-AG-ORANGE-01 |
| EAN number | 8000259326601 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Forever knots |
| Lengte | 170 mm |
| Secundair materiaal | Satin |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver men's bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Brands















