Forever Knots® Handmade Pink Satin Bracelet with Silver Link
Description
This colorful pink bracelet from Forever Knots® represents style, meaning, and sustainability. The bracelet is made of a pink satin cord (Ø 2.0 mm) and is also available in multiple colors, so you can always choose a variant that suits you. The closed forever link symbolizes connection and gives the bracelet a timeless and personal appearance.
Each armband is handcrafted in our own studio. We use vintage and pre-owned elements in the process. This makes every piece of jewelry unique, and you consciously choose something sustainable without compromising on quality and appearance.
The bracelet is universally wearable and suitable for wrist sizes from 17 cm to 23 cm. Need a smaller or larger size? You can easily indicate this with your order.
Additionally, we offer extra service: you receive a 1-year warranty on the jewelry and can visit our store by appointment for a free change of the satin cord.
If you prefer a different color satin cord, please let us know in the order comments or contact us.
The silver link is made from first grade silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Rope |
| Type sluiting | None |
| Conditie | Unused in new condition |
| Doelgroep | Men Unisex Women Children |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | First grade (925) |
| Kleur | Silver Pink |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 2 mm |
| Gewicht | 2 g |
Additional details
| Article number | 99-FK-AG-PINK-01 |
| EAN number | 6405382577722 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Forever knots |
| Lengte | 170 mm |
| Secundair materiaal | Satin |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver men's bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Brands















