Forever Knots® Handmade Red Satin Bracelet with Silver Link
Description
This colorful red bracelet by Forever Knots® represents style, meaning, and sustainability. The bracelet is made from a red satin cord (Ø 2.0 mm) and is also available in multiple colors, allowing you to choose a variant that suits you. The closed forever link symbolizes connection and gives the bracelet a timeless and personal appearance.
Each bracelet is handmade in our own workshop. We use vintage and pre-owned elements, ensuring that every piece of jewelry is unique and allowing you to make a conscious choice for something sustainable without compromising on quality and aesthetics.
The bracelet is universally wearable and suitable for wrist sizes from 17 cm to 23 cm. Need a smaller or larger size? You can easily specify this when placing your order.
Additionally, we offer extra service: you receive a 1-year warranty on the jewelry and can visit our store by appointment for a free swap of the satin cord.
If you prefer a different color satin cord, let us know in the comments with your order or contact us.
The silver link is made from first-grade silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Cord |
| Type sluiting | None |
| Conditie | Unused in new condition |
| Doelgroep | Men Unisex Women Children |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | First grade (925) |
| Kleur | Silver Red |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 2 mm |
| Gewicht | 2 g |
Additional details
| Article number | 99-FK-AG-RED-01 |
| EAN number | 8070998367616 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Forever knots |
| Lengte | 170 mm |
| Secundair materiaal | Satin |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver men's bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Brands















