Forever Knots® Purple Satin Bracelet with Silver Link
Description
This colorful purple bracelet from Forever Knots® represents style, meaning, and sustainability. The bracelet is made of a purple satin cord (Ø 2.0 mm) and is also available in multiple colors, so you can always choose a variant that suits you. The closed forever link symbolizes connection and gives the bracelet a timeless and personal look.
Each bracelet is handmade in our own workshop. We use vintage and pre-owned elements, making each piece unique, allowing you to consciously choose something sustainable without compromising on quality and appearance.
The bracelet is universally wearable and suitable for wrist sizes from 17 cm to 23 cm. If you need a smaller or larger size, you can easily indicate this when placing your order.
We also offer an extra service: you receive a 1-year warranty on the jewelry and can visit our store by appointment for a free replacement of the satin cord.
If you prefer a different color satin cord, please let us know in the comments with your order or contact us.
The silver link is made from first-grade silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Cord |
| Type sluiting | None |
| Conditie | Unused in new condition |
| Doelgroep | Men Unisex Women Children |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | First grade (925) |
| Kleur | Silver Purple |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 2 mm |
| Gewicht | 2 g |
Additional details
| Article number | 99-FK-AG-PURPLE-01 |
| EAN number | 6271253977263 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Forever knots |
| Lengte | 170 mm |
| Secundair materiaal | Satin |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver men's bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Brands















