Gold Anchor-Link Bracelet with Nazar Eye
869,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Gold anchor-link bracelet designed with the evil eye, also known as Nazar boncugu. The eye symbolizes luck and protection. The bracelet is flexible and has a smooth finish. A modern and timeless piece of jewelry suitable for both men and women. The bracelet is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Additional details
| Article number | 8803241 |
| EAN number | 3801290027251 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Gewicht | 5.24 g |
| Lengte | 200 mm |
| Breedte schakel | 4.8 mm |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Men Unisex Women |
| Weight g | 5.24 |
| Edelsteen | Enamel |
| Gehalte | 14 carat |
| Kleur | Yellow gold |
| Materiaal | Gold |
| Type schakel | Cable chain |
| Type sluiting | Lobster clasp |
| Product type | Jewelry |
| Length mm | 200 |
| Keurmerk | 585 |
| Breedte schakel mm | 4.8 |
Related products
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- Anchor link
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel















