Gold Brooch with Zeeland Buttons
549,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Antique gold brooch made with Zeeland buttons and filigree technique. Filigree is a very refined technique where a thin gold wire is used to form a lace-like pattern. This beautiful brooch is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Type sluiting | Baret with ball hook |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte | 45.1 mm |
| Gewicht | 2.68 g |
Additional details
| Article number | 9931146 |
| EAN number | 1783421878470 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 12.3 mm |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Brooches
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel



















