Gold Ring with Diamond; 0.005 ct.
329,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Gold ring set with a small diamond of 0.005 ct. The refined diamond-cut design around the stone creates a brilliant effect, making it appear as if the ring is set with multiple diamonds. The ring has a subtle and elegant look and is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Diamond |
| Slijpvorm | Round brilliant |
| Diamant totaal | 0.005 ct |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 50mm (⌀ 15.75 mm) |
| Breedte ringband | 1.3 mm |
| Breedte ringkop | 7.2 mm |
| Gewicht | 1.78 g |
Additional details
| Article number | 9932024 |
| EAN number | 5307684711334 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with diamond
- Ladies rings with diamond
- Rings with gemstone
- Rings with diamond
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings