Gold Ring with Peridot and Diamonds; 0.12 ct.
409,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Golden ring set with a row of sparkling diamonds. The ring head features a large baguette-cut peridot stone. This elegant ladies' ring is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Diamond Peridot |
| Slijpvorm | Round brilliant Baguette |
| Diamant totaal | 0.12 ct |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 53mm (⌀ 17 mm) |
| Breedte ringband | 1.7 mm |
| Breedte ringkop | 8.4 mm |
| Gewicht | 2.02 g |
Additional details
| Article number | 9932026 |
| EAN number | 8494552227794 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with diamond
- Ladies rings with diamond
- Rings with gemstone
- Rings with diamond
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings









