Description
Gold ring set with rubies. The rubies are round brilliant cut. A modern and timeless ring crafted from 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Ruby |
| Slijpvorm | Round brilliant |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 65mm (⌀ 20.75 mm) |
| Breedte ringband | 2.2 mm |
| Breedte ringkop | 2.6 mm |
| Gewicht | 2.34 g |
Additional details
| Article number | 9931133 |
| EAN number | 6412274757001 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with gemstone
- Rings with ruby
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings













