Gold Solitaire Ring with Diamond; 0.01 ct.
229,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Gold solitaire ring set with a stunning lab diamond. The diamond is placed in a high, six-prong setting. A timeless classic! The ring is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Lab diamond |
| Slijpvorm | Round brilliant |
| Lab diamant totaal | 0.01 ct |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 53mm (⌀ 17 mm) |
| Breedte ringband | 1.8 mm |
| Breedte ringkop | 5 mm |
| Gewicht | 1.21 g |
Additional details
| Article number | 9932029 |
| EAN number | 3433323315440 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with gemstone
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings













