Gold Solitaire Ring with Diamond; 0.33 ct.
639,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Gold solitaire ring set with a stunning natural round brilliant-cut diamond. The ring has a subtle and classic appearance. The jewelry is made of 18 karat yellow gold (750/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Women |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 18 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Diamond |
| Slijpvorm | Round brilliant |
| Diamant totaal | 0.33 ct |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 49mm (⌀ 15.5 mm) |
| Breedte ringband | 1.9 mm |
| Breedte ringkop | 5.6 mm |
| Gewicht | 2.17 g |
Additional details
| Article number | 9932028 |
| EAN number | 5337536626035 |
| Keurmerk | 750 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with diamond
- Ladies rings with diamond
- Rings with gemstone
- Rings with diamond
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings













