Gold Square Byzantine Link Necklace; Midas
3.889,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Square gold chain made with Byzantine links, also known as king links. The chain work appears complex and luxurious, with a design that dates back to the 5th century! This beautiful necklace closes with a lobster clasp and is from the Turkish brand 'Midas'. The piece is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Byzantine link |
| Type sluiting | Lobster clasp |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Men |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Lengte ketting | 63 cm |
| Breedte schakel | 2.8 mm |
| Gewicht | 27.82 g |
Additional details
| Article number | 8804188 |
| EAN number | 4966562873284 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Midas |
| Basisketting | no |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Chains
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Midas

















