Gold Wedding Ring with Diamonds
739,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Gold wedding ring for women, set with diamonds. The ring is entirely sleek and smoothly finished. The piece is set with a large round brilliant-cut natural diamond in the center, surrounded by eighteen small round brilliant-cut natural diamonds. The diamonds are set in white gold and have a total weight of 0.29 ct. A classic design. This ring is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Women |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Diamond |
| Slijpvorm | Round brilliant |
| Diamant totaal | 0.29 ct |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 57mm (⌀ 18 mm) |
| Breedte ringband | 2.9 mm |
| Breedte ringkop | 4.4 mm |
| Gewicht | 3.52 g |
Additional details
| Article number | 9932002 |
| EAN number | 3536607379838 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with diamond
- Ladies rings with diamond
- Rings with gemstone
- Rings with diamond
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings















