Sold
Golden Dos Pesos Ring 1945 (Mexico)
999,95
Sold out
Gemstone:
Description
Golden ring featuring a Dos Pesos coin from 1945. The coin is made of 21.6 karats gold, and the ring itself is crafted from 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Additional details
| Article number | 9931046 |
| EAN number | 4052485169334 |
| Breedte ringband | 1.8 mm |
| Brand | Juweelwinkel |
| Breedte ringkop | 17.8 mm |
| Gewicht | 4.2 g |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
| Edelsteen | No gemstones |
| Gehalte | 14 carat |
| Kleur | Yellow gold |
| Materiaal | Gold |
| Ringmaat | Size 59mm (⌀ 18.75 mm) |
| Product type | Jewelry |
| Keurmerk | 585 |
Similar models
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings











