New arrivals
Siam silver buckle with elephant pattern
99,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Siam silver buckle with a beautiful engraving of an elephant. The technique used to create the black metallic background is called Niello and is very recognizable in Siam silver jewelry and objects. The buckle is made of 1st grade silver (925/1000). Country of origin: Thailand - formerly Siam
Specifications
Additional details
| Article number | 99-VW990027 |
| EAN number | 8505115606595 |
| Keurmerk | 835 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Gewicht | 12.3 g |
| Lengte | 40 mm |
| Breedte | 23 mm |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Men Unisex Women |
| Edelsteen | No gemstones |
| Gehalte | Sterling silver (925) |
| Kleur | Silver |
| Materiaal | Silver |
| Product type | Collectibles |
Related products
Recently viewed
Shop meer









