Silver Byzantine Link Bracelet
79,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Silver bracelet made with square Byzantine links. This link is also known as the Byzantine link. The chain work appears complex and luxurious, and the design dates back to the 5th century! This beautiful bracelet fastens with a lobster clasp and is made from the finest sterling silver (925/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Byzantine link |
| Type sluiting | Lobster clasp |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Men Unisex Women |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | 925 |
| Kleur | Silver |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 2.7 mm |
| Gewicht | 7.95 g |
Additional details
| Article number | 9921154 |
| EAN number | 3208508205485 |
| Keurmerk | 835 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 190 mm |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver men's bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- King's link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- King's link bracelets
- Brands
- Juweelwinkel













