Silver Queen Wilhelmina Coin Bracelet
229,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Unique silver bracelet made from a series of 10 cent coins from the reign of Queen Wilhelmina. The years of the coins range from 1930 to 1941. The silver content of the coins is made from 640/1000 parts. The coins are connected by cable chains. The bracelet closes with a spring ring clasp and is made from second standard silver (835/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Fancy link |
| Type sluiting | Spring ring clasp |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Silver |
| Gehalte | 2nd standard (835) |
| Kleur | Silver |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 21.3 mm |
| Gewicht | 37.62 g |
Additional details
| Article number | 9921155 |
| EAN number | 2350035924986 |
| Keurmerk | 835 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 185 mm |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Silver bracelets
- Silver ladies bracelets
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Silver Jewelry
- Silver jewelry
- Sale
- Silver link bracelets
- Link bracelets
- Brands
- Juweelwinkel

