Vintage Floral Gold Pendant with Carnelian
589,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Vintage golden floral pendant set with an oval faceted carnelian. The carnelian has a beautiful orange-red color with an orange glow when light hits it. The pendant is finished with an elegant border. A stunning piece of jewelry. The pendant is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Carnelian |
| Slijpvorm | Oval facet |
Afmetingen en gewicht
| Breedte | 21.7 mm |
| Diameter oogje | 3 mm |
| Gewicht | 3.54 g |
Additional details
| Article number | 8804184 |
| EAN number | 1842908490632 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 37.6 mm |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Pendants and charms
- Pendants and charms with gemstones
- Pendants with carnelian
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel















