Vintage Gold Ring with Amber
869,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Vintage gold ring set with an oval cabochon cut amber. This gemstone has a warm, honey to cognac color with natural inclusions. This beautiful ladies' ring is made of 14-carat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 carat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Amber |
| Slijpvorm | Oval cabochon |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 57mm (⌀ 18 mm) |
| Breedte ringband | 2.7 mm |
| Breedte ringkop | 27.3 mm |
| Gewicht | 5.26 g |
Additional details
| Article number | 9932038 |
| EAN number | 3609325912424 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with gemstone
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings











