Vintage Gold Ring with Carnelian
859,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Vintage gold ring set with an oval facetted carnelian. The carnelian has an elegant frame. This beautiful ladies' ring is made of 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Carnelian |
| Slijpvorm | Oval facet |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 58mm (⌀ 18.5 mm) |
| Breedte ringband | 2.5 mm |
| Breedte ringkop | 22.1 mm |
| Gewicht | 5.18 g |
Additional details
| Article number | 9931136 |
| EAN number | 5246497050059 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Related products
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with gemstone
- Rings with carnelian
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings













