Vintage Gold Ring with Garnet
429,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Vintage gold ring set with garnet stones. The garnet stones have a beautiful dark wine-red color and are faceted. The ring features an elegant and classic design, crafted from 14 karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Women |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Garnet |
| Slijpvorm | Oval faceted Round faceted |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 50mm (⌀ 16 mm) |
| Breedte ringband | 3.4 mm |
| Breedte ringkop | 8 mm |
| Gewicht | 2.5 g |
Additional details
| Article number | 9931134 |
| EAN number | 5631104066781 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Related products
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with gemstone
- Rings with garnet
- Ladies rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings













