Vintage Gold Signet Ring with Onyx
359,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Vintage gold signet ring with an oval-cut black onyx. The gemstone features a blue layer. The stone has an elegant monogram that cuts through the blue layer, revealing darker or black areas of the onyx. It is a classic ring made of 14-karat yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Men Unisex Women |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Yellow gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Onyx |
| Slijpvorm | Oval |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 46mm (⌀ 14.5 mm) |
| Breedte ringband | 2 mm |
| Breedte ringkop | 12 mm |
| Gewicht | 2.06 g |
Additional details
| Article number | 9932039 |
| EAN number | 1094500739415 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with gemstone
- Rings with onyx
- Ladies rings
- Men's rings
- Yellow gold jewelry
- Sale
- Yellow gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings













