Vintage Silver Hair Comb with Butterflies
139,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Vintage silver hair comb detailed with hand-painted enamel butterfly motifs. The teeth of the comb are intricately engraved. This type of accessory was especially popular in the 70s and 80s as part of the retro/boho style. The hair comb is in excellent condition and is made of first grade silver (925/1000).
Specifications
Additional details
| Article number | 9921147 |
| EAN number | 3930248454792 |
| Keurmerk | 925 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Gewicht | 18.56 g |
| Lengte | 60 mm |
| Breedte | 71.4 mm |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Women |
| Edelsteen | Enamel |
| Gehalte | First grade (925) |
| Kleur | Silver |
| Materiaal | Silver |
Recently viewed
Shop meer











