Vintage Tricolor Gold Panther Link Bracelet
2.449,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
Tricolor gold panther link bracelet. A beautiful vintage piece that is crafted with great attention and elegantly and smoothly wraps around the wrist. The links are arranged in a stepped pattern across the width of the bracelet, creating a diagonal line. The width of the link tapers from 6.1 mm to 16.8 mm at the center of the piece. The bracelet closes with a box clasp, including two safety hooks and is made of 14 karat rose, white, and yellow gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Type schakel | Panther link |
| Type sluiting | Box clasp |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | Tricolor |
Edelstenen
| Edelsteen | No gemstones |
Afmetingen en gewicht
| Breedte schakel | 6.1 mm |
| Gewicht | 16.61 g |
Additional details
| Article number | 9932008 |
| EAN number | 1375030744064 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Lengte | 195 mm |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Link bracelets
- Sale
- Link bracelets
- Brands
- Juweelwinkel















