White gold bracelet with emerald and diamonds; 0.045 ct.
Description
This White gold bracelet with emerald and diamonds; 0.045 ct has a strong, polished appearance thanks to its smooth, falling herringbone structure and diamonds and emerald with a total of 0.045 ct. This gives the piece a subtle sparkle.
The width tapers from 5.4 to 11.1 mm, with the matte details providing this piece with extra depth. Thanks to the box clasp including safety hook, the overall feel is polished and reliable when worn.
- Material: 18 carat white gold
- Details: diamonds and emerald (0.045 ct.)
- Condition: Pre-owned
FAQ
How does this bracelet wear in daily use?
You'll notice while wearing that the design is well balanced: noticeable enough to attract attention, yet comfortable for extended periods.
How prominent are the stones in the overall picture?
With 0.045 ct. the stones are clearly present, without the design losing its elegance.
Watch our video or view it on YouTube.
Specifications
Additional details
| Article number | 8803244-D |
| EAN number | 9895016913106 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Gewicht | 28.67 g |
| Lengte | 180 mm |
| Diamant totaal | 0.045 ct |
| Breedte schakel | 11.1 mm |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
| Edelsteen | Diamond Emerald |
| Gehalte | 18 carat |
| Kleur | White gold |
| Materiaal | Gold |
| Slijpvorm | Round brilliant |
| Type schakel | Herringbone link |
| Type sluiting | Box clasp |
| Product type | Jewelry |
| Keurmerk | 750 |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- White gold jewelry
- Sale
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- White gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel





















