White Gold Ladies' Ring with Pink Spinel
979,95
In stock:Only 1 left in stock
Gemstone:
Description
White gold ladies' ring set with a beautiful round brilliant-cut pink spinel. The ring band has a partially hammered finish. This stunning ring is made of 14-karat white gold (585/1000).
Specifications
Basis data
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
Materiaal
| Materiaal | Gold |
| Gehalte | 14 karat |
| Kleur | White gold |
Edelstenen
| Edelsteen | Spinel |
| Slijpvorm | Round brilliant |
Afmetingen en gewicht
| Ringmaat | Size 57mm (⌀ 18 mm) |
| Breedte ringband | 4.3 mm |
| Breedte ringkop | 6.9 mm |
| Gewicht | 6.22 g |
Additional details
| Article number | 8804199 |
| EAN number | 1584021366066 |
| Keurmerk | 585 |
| Brand | Juweelwinkel |
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Rings
- Rings with gemstone
- Ladies rings
- White gold jewelry
- Sale
- White gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel
- Gold rings

















