Sold
White Gold Tennis Bracelet with Diamonds; 3.64 ct.
Sold out
Gemstone:
Description
Beautiful white gold tennis bracelet set with several stunning diamonds. The stones have a total weight of 3.64 ct. The bracelet has an elegant and luxurious appearance. It closes with a spring ring clasp and is made of 14 karat white gold (585/1000).
The tennis bracelet is named after a famous tennis player who lost her bracelet during a match in 1987 at the US Open. The game was interrupted to find her precious bracelet! It was a bracelet full of diamonds, and since then it has been called a tennis bracelet.
Specifications
Additional details
| Article number | 9931054 |
| EAN number | 2880305293042 |
| Brand | Juweelwinkel |
| Gewicht | 15.23 g |
| Lengte | 180 mm |
| Diamant totaal | 3.64 ct |
| Breedte schakel | 3 mm |
| Conditie | Pre-owned |
| Doelgroep | Ladies |
| Edelsteen | Diamond |
| Gehalte | 14 carat |
| Kleur | White gold |
| Materiaal | Gold |
| Slijpvorm | Round brilliant |
| Type schakel | Tennis link |
| Type sluiting | Spring ring clasp |
| Product type | Jewelry |
| Keurmerk | 585 |
Similar models
Recently viewed
Shop meer
- Home
- Jewellery
- Newly arrived jewelry
- Bracelets
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- Tennis bracelets
- White gold jewelry
- Sale
- Link bracelets
- Link bracelets with gemstones
- Tennis bracelets
- White gold jewelry
- Brands
- Juweelwinkel













